Światowy rynek zamienników mięsa jest warty około 1,9 miliarda USD (dane z roku 2021) i przewiduje się, że jego wartość osiągnie 4,0 miliarda USD w roku 2027. To już nie trend, a dynamiczny rozwój zupełnie nowej branży.
Spójrzmy, chociażby na własne podwórko- w Polsce sprzedaż zamienników mięsa w roku 2021 (w porównaniu do 2020) wzrosła o… 179%! Ten niesamowity potencjał drzemiący w rewolucyjnej branży stanowi moim zdaniem doskonałą okazję do ulokowania swoich oszczędności w akcjach firm przodujących właśnie w tej dziedzinie.
Jedną z firm, która produkuje roślinne produkty mające imitować mięso, jest Beyond Meat. Firma ta powstała w 2009 roku, a jej twórca, czyli Ethan Brown obrał sobie za cel walkę ze zmianami klimatu. Bardziej obeznani w temacie wiedzą pewnie, jak pozytywnie na klimat wpływa redukcja mięsa w diecie. Sięganie po rośliny zmniejsza zużycie wody, emisję CO2 i zużycie terenu (a więc karczowanie lasów). To daje nam pierwszy powód, by bliżej zapoznać się z Beyond Meat- jest to firma, która naprawdę robi coś dobrego dla planety.
Drugim powodem, dla którego wierzę w tę spółkę, jest fakt, że jest po prostu… gigantyczna. Obecnie sprzedaje swoje produkty w ponad 80 krajach na całym świecie, w 118 000 różnych punktów. Wliczając w to restauracje, więc cenom akcji tej spółki, jak i zyskom oberwało się z powodu pandemii, ale raczej sobie to odbiją. Wartość rynkowa Beyond Meat szacowana jest na 9,44 miliarda dolarów, a więc mamy do czynienia z największym graczem w swojej lidze, czyli lidze produktów roślinnych, mających smakować jak mięso. A jak to bywa na rynku- największy gracz zgarnia najwięcej zysku, bo ma najwięcej środków na rozwój i największe zaufanie klientów.
Trzecim i pewnie najważniejszym powodem, dla którego uważam Beyond Meat za solidny biznes, jest to, że zaczęli współpracować z takimi firmami jak McDonald’s, PepsiCo i Taco Bell. Ci rynkowi giganci znają się na rzeczy i wiedzą, jak robić pieniądze z jedzenia. A skoro podejmują współpracę z kimś, kto wdraża tak niestandardowy, mało popularny produkt, raczej wierzą, że ów produkt przyniesie im zysk warty zachodu i w perspektywie kilku lat zyska popularność. Akcje Beyond Meat zakupili także Bill Gates i Jeff Bezos. Podobnie jak duże firmy- ci goście mają głowę do biznesu.
Czwartym powodem jest globalny wzrost świadomości ekologicznej i zdrowotnej wśród ludzi. Coraz więcej osób decyduje się na przynajmniej częściowe ograniczenie mięsa w diecie w trosce o dobro planety czy swojego własnego ciała. Google podaje, że liczba wyszukiwań hasła „vegan” wzrosła czterokrotnie w latach 2012-2017, co pokazuje niesamowicie dynamiczny trend. Nawet jeśli ktoś nie wyrzuca mięsa z diety całkowicie, bo lubi jego smak raz na jakiś czas (jak ja), ale sięga po produkty mające imitować mięso z wymienionych wcześniej powodów, wyraźnie wpływa na popyt. Tym bardziej że w Europie już 20% populacji deklaruje istotne zredukowanie spożycia mięsa- i liczba ta stale rośnie. W Niemczech to na przykład 39% ogółu ludności.
W obliczu tych faktów uważam, że choć ceny akcji BYND spadły w perspektywie miesiąca czy roku, okres pięciu lat da im wzrost- i to niemały!
Oczywiście inwestycja w akcje zawsze wiąże się z ryzykiem, więc nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne straty, które poniesiesz, gdy zainwestujesz swój kapitał w nierozsądnym momencie, a sprzedasz go w jeszcze gorszym. Niemniej wierzę, że BYND to prawdziwy przyczajony tygrys i skoro można zaryzykować małą kwotę, a zyskać 100 razy więcej (ceny akcji wielu firm rosną nawet 150 razy w ciągu pięciu lat, czego przykładem są akcje pewnej spółki produkującej energię solarną), warto przemyśleć ten temat.
Nie gwarantuję, że ceny akcji omawianej spółki skoczą jak Małysz po miesiącu czy dwóch. W ogóle nic nie jestem w stanie zagwarantować- chyba wiesz, jak działa giełda? Jednakowoż uwzględniając przedstawione w tym artykule fakty, zaryzykuje twierdzenie, że jeśli chcesz ulokować w czymś swój kapitał na 5 czy 10 lat, akcje Beyond Meat są naprawdę warte rozważenia.
Pamiętaj, że niniejszy tekst nie stanowi porady finansowej, a każda Inwestycja musi być bardzo dokładnie przemyślana! Jeśli nie znasz zasad działania giełdy- nie inwestuj. Chyba że mowa o inwestycji w naukę.
Z kolei w Rybniku miała ostatnio miejsce inwestycja w infrastrukturę miastową https://rybnikinfo.pl/2021/12/01/czy-w-rybniku-rzeczywiscie-pojawi-sie-lawka-za-50-tysiecy-zlotych/.