Wiele osób szuka skutecznego sposobu na zabezpieczenie swojego kapitału. Rozwiązań na rynku jest wiele, ale skąd można mieć pewność, że wybierze się właściwie? Jedną z bezpieczniejszych możliwości jest zakup ETF.
ETF to pewnego rodzaju opakowanie na wybrane aktywa. W skład ETF mogą wchodzić np obligacje skarbowe czy korporacyjne, ale także akcje poszczególnych spółek.
Czym jest dywidenda?
W dużym uproszczeniu jest to umowna część zysku, którą przedsiębiorstwo oddaje swoim akcjonariuszom, czyli tym osobom/podmiotom, które mają wykupione akcje danej firmy. Najczęściej jest ona ustalana w procentach od całkowitej kwoty zysku przedsiębiorstwa.
Przy zakupie akcji należy zwrócić uwagę, że część podmiotów gospodarczych może mieć strategię wzrostową. Takie firmy nastawione są na reinwestycję zysków w swój rozwój i nie wypłacają akcjonariuszom dywidend. Osoby posiadające akcje danej spółki zyskują dzięki wzroście wartości akcji na rynku, które mogą po czasie odsprzedać z zyskiem.
Istnieją także dywidendowi arystokraci. Są to spółki, które od 25 lat wypłacają dywidendę, która z roku na rok rośnie. Zwykle znajdują się w popularnych indeksach najlepiej prosperujących firm, np. S&P 500, a dodatkowo mają minimum 3 mld USD kapitalizacji w przypadku spółek amerykańskich. Podobną inwestycję poczyniło ostatnio również miasto Rybnik https://rybnikinfo.pl/2022/03/09/rusza-kolejna-edycja-budzetu-obywatelskiego-w-rybniku/.
Na polskiej GPW jest ich bardzo niewiele, głównie z tego powodu, że giełda polska jest stosunkowo młoda (istnieje od około 30 lat).
Przy wyborze ETF z odpowiednim zestawem akcji należy zastanowić się zatem, czy lepszym sposobem na zabezpieczenie majątku jest inwestowanie w spółki wypłacające dywidendy, czy w spółki, które są nastawione na reinwestycję zysków i wzrost swojej wartości rynkowej. W dłuższej perspektywie oba rozwiązania mogą okazać się skuteczne, a wybór powinien być uzależniony od preferencji i charakteru inwestora, w tym jego skłonności do ryzyka.