Portfel inwestycyjny to najważniejszy atrybut każdego gracza giełdowego. Portfel to zbiór inwestycji finansowych, takich jak akcje, obligacje, towary, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, w tym fundusze zamknięte i fundusze giełdowe. Ważne jest, by umieć nim odpowiednio zarządzać. Odpowiednie zorientowanie w realiach rynkowych pozwala na opracowanie najbardziej skutecznej strategii inwestycyjnej.
Proces zarządzania portfelem to ciągły sposób zarządzania portfelem aktywów klienta. Istnieją różne komponenty procesu, które zapewniają, że portfel jest dostosowany do celów inwestycyjnych klienta w zakresie jego ograniczeń. Ocena portfela odnosi się do oceny wyników portfela inwestycyjnego. Jest to zasadniczo proces porównywania zwrotu uzyskanego z portfela ze zwrotem uzyskanym z jednego lub kilku innych portfeli lub z portfela porównawczego.
Konieczność monitorowania zmian na rynku jest oczywista. Decyzje inwestycyjne podejmowane są w dynamicznym środowisku inwestycyjnym, w którym zmiany zachodzą w sposób ciągły. Kluczowe wskaźniki makroekonomiczne oraz nowe informacje o branżach i spółkach powinny być regularnie obserwowane przez inwestora, ponieważ zmiany te mogą wpływać na zwroty i ryzyko inwestycji w portfelu. Kalkulacja ta uwzględnia także możliwe ryzyko danej inwestycji. Ryzyko portfela to szansa, że połączenie aktywów lub jednostek w ramach posiadanych inwestycji nie spełni celów finansowych. Każda inwestycja w portfelu wiąże się z własnym ryzykiem, przy czym wyższy potencjalny zwrot zazwyczaj oznacza wyższe ryzyko. Metody zarządzania portfelem skorygowane o ryzyko korygują stopy zwrotu w celu uwzględnienia różnic w poziomach ryzyka pomiędzy portfelem zarządzanym a portfelem benchmarkowym. Portfele benchmarkowe to dostosowane do indywidualnych potrzeb wskaźniki wydajności, które odzwierciedlają styl inwestującego. Pozwalają na bardziej miarodajną ocenę wydajności portfela.
Strategii inwestycyjnych jest wiele. Najlepsze strategie inwestycyjne to takie, w których możesz zmaksymalizować zwrot, jednocześnie minimalizując ryzyko, i chociaż możesz inwestować dosłownie we wszystko, najlepszymi inwestycjami w oczach wielu ekspertów są akcje, obligacje i nieruchomości. Jedną wspólną strategią inwestycyjną jest pasywne inwestowanie na rynkach, które inwestor uważa za efektywne i aktywne na rynkach, które inwestor uważa za nieefektywne. Istnieją argumenty przemawiające zarówno za inwestowaniem aktywnym, jak i pasywnym, chociaż prawdopodobnie jest tak, że większy odsetek inwestorów instytucjonalnych inwestuje pasywnie niż inwestorów indywidualnych. Dobra strategia inwestycyjna musi być zdolna do funkcjonowania w każdym środowisku rynkowym, nawet jeśli sprawdza się lepiej w określonych warunkach.
Miary efektywności portfela powinny być kluczowym aspektem procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych. Narzędzia te dostarczają inwestorom informacji niezbędnych do oceny, jak skutecznie ich pieniądze zostały zainwestowane. Zarządzający portfelem określa odpowiedni poziom ryzyka klienta w oparciu o horyzont czasowy klienta, preferencje dotyczące ryzyka, oczekiwania dotyczące zwrotu i warunki rynkowe. Umiarkowany portfel funduszy inwestycyjnych jest najlepszy, jeśli masz średnią tolerancję na ryzyko. Twoja idealna alokacja aktywów to mieszanka inwestycji, od najbardziej agresywnych do najbezpieczniejszych, które z czasem przyniosą całkowity zwrot, jakiego potrzebujesz.