Dziś jednostka monetarna, a więc waluta, jest podstawowym środkiem płatniczym w każdym kraju. Wiele ma różne monety, przez co funkcjonuje między innymi zjawisko wymiany walut. Przewalutowanie jest potrzebne, gdy jedną wartość produktu chcemy wyrazić w drugiej. W takim wypadku sięgamy po wynalazek, który jest z nami niemalże od zarania ludzkości. Jaka jest historia waluty na świecie?
Skąd się wzięła waluta?
Waluta wyewoluowała z dwóch podstawowych wynalazków, z których oba pojawiły się około 2000 p. n.e. Pierwotnie pieniądze były formą potwierdzenia przyjęcia zapłaty, reprezentując zboża przechowywane w spichlerzach świątynnych w Sumeru w starożytnej Mezopotamii, a następnie w starożytnym Egipcie.
Początki
W pierwszym etapie waluty metale były używane jako symbole reprezentujące wartość przechowywaną w postaci towarów. To stanowiło podstawę do handlu przez okres ponad 1500 lat. Upadek systemu handlu na Bliskim Wschodzie wskazał jednak na wadę: w erze, w której nie było miejsca na bezpieczne wysyłanie kosztowności, wartość krążącego medium mogła być tak niezawodna, jak siły broniące tych dostaw. O kantorach wymiany walut czy kursach nikt nie słyszał. Władze Rybnika korzystają na polityce monetarnej i otrzymują kolejne dofinansowanie https://rybnikinfo.pl/2021/06/13/rybnik-otrzymal-dofinansowanie-na-2-miliony-zlotych/.
Zmiany
Jednak pod koniec epoki brązu seria międzynarodowych traktatów ustanowiła bezpieczne przejście dla handlowców we wschodniej części Morza Śródziemnego, w obszarze rozciągającym się od Krety Minojskiej i Myken na północnym zachodzie do Elamu i Bahrajnu na południowym wschodzie. Nie wiadomo, co było używane jako waluta na tych giełdach, ale możliwe jest, że miedziane monety produkowane na Cyprze mogły zostać użyte jako waluta.
Upadek epoki brązu
Uważa się, że wzrost piractwa wiąże się z upadkiem epoki brązu. Możliwe, że to wydarzenie zakończyło system handlu z dotychczasowymi „monetami”. Dopiero wraz z ożywieniem handlu fenickiego w X i IX wieku p. n.e. nastąpił powrót do dobrobytu i akceptacja prawdziwych pieniędzy, prawdopodobnie jeszcze przed czasami Greków i Persów. W Afryce stosowano wiele form odczytu wartości, z których niektóre to koraliki czy kość słoniowa, ale także zwierzęta gospodarskie, ochra i inne dary ziemi. Choć dziś wiemy już np. jaki jest kurs franka do euro, to waluty afrykańskie wciąż są rozpoznawalne, a w wielu miejscach nadal praktykowane są różne rodzaje ich wymiany.